A síknyomtatást kétféle szemszögből szemlélhetjük. Míg az egyik az úgynevezett műszaki rajzot, a másik a nyomtatás egy bizonyos módját jelenti. Ezért van az, hogy manapság a síknyomtatás kifejezést inkább a rajzok nagyformátumú nyomtatására (plotter nyomtató) használják. A következő sorokban azonban mindkét felfogást megmagyarázzuk.
Forrás: freepik.com
Síknyomtatás mint műszaki rajzolás
Laikus nyelven szólva, a műszaki rajzolásban olyan műszaki rajzok készülnek, amelyek megmondják, hogyan kell valamit létrehozni. Emiatt ez egy rendkívül pontos tevékenység, amely nagy figyelmet fordít minden apró részletre. A műszaki rajzolás különböző módszerekkel végezhető, amelyeket számos területen alkalmaznak.
A műszaki rajzolás módszerei
A műszaki rajzolás módszerei általában három csoportba sorolhatók:
- vázlatkészítés
- kézi rajzolás rajzeszközökkel
- számítógépes tervezés
Vázlatkészítés - a műszaki rajzoláson belül általában az ötletek gyors kézzel történő rögzítésére használják. A legtöbb esetben ez nem egy kész rajz, hanem a további feldolgozásra szánt vázlat.
Forrás: pixabay.com
Kézi rajzolás kiegészítőkkel - a vázlatrajzoláshoz hasonlóan a tervrajzolásnak ezt a módját is kézzel végzik. A vázlatrajzolással ellentétben azonban könnyen használható kész terv készítésére. Általában olyan eszközökkel végzik, amelynek fő mozgatórugója egy csúszó vonalzókkal ellátott rajztábla és egy T-négyzet.
Forrás: freepik.com
Számítógépes tervezés - napjainkban műszaki rajzolásra a számítógépet használják. Az úgynevezett CAD-rendszerekkel a tervrajzolás számos feladatát mára már automatizálták, így a kézi rajzolásnál sokszor gyorsabb. Ezenkívül megkönnyíti a 3D-s tervek megvalósítását is.
Forrás: freepik.com
A műszaki rajzolás alkalmazási területei
A műszaki rajzolás értelmében vett síknyomtatás használata igen széleskörű. De külön ki kell emelnünk az építészetet és a mérnöki tudományokat.
Tudta, hogy a „mérnöki” szó a latin „ingenerare” szóból ered? Ennek jelentése pedig a „létrehoz” kifejezés. Ahogy pedig már fentebb említettük, a műszaki rajzok a gyakorlatban azt mutatják be, hogyan kell valamit létrehozni.
Míg az építészetben a tervrajzolás általában az épületek és más szerkezetek, például hidak vagy lépcsőházak tervezésével hozható összefüggésbe, addig a mérnöki szakmában alapvetően bármiről szó lehet, ami létrehozható. Ide tartozik tehát bármi az apró csavaroktól a bonyolult találmányokig.
Tervrajzolás, vagyis a tervrajzok nagyformátumú nyomtatása
Amint azt a cikk bevezetőjében is már említettük, a síknyomtatás kifejezést ma már a tervrajzok nagyformátumú nyomtatására (plotter nyomtatás) is használják. Elmondható, hogy ez a szöveg és az illusztrációk nyomtatásának egyik fő technikája, amelyben a nyomtatási forma nyomtató és nem nyomtató alkotóelemei gyakorlatilag ugyanabban a síkban helyezkednek el. Emiatt olykor az asztali nyomtatás kifejezést is használják ezzel kapcsolatban.
Tudta, hogy a színnek átvitelét a formából a nyomtatott hordozóra a síknyomtatásban a nyomtató és a nem nyomtató alkotóelemek eltérő fizikai-kémiai tulajdonságai biztosítják?
Forrás: freepik.com
Mellesleg az is érdekes, hogy a síknyomtatást a német Alois Senefelder által 1798-ban feltalált litográfia ösztönözte. Azóta azonban a nyomdaipar hosszú utat járt be, ma pedig már szinte bármit nyomtathatunk.
Képek forrása: freepik.com, pixabay.com